معرفی اجمالی فناوری RFID

در آینده ادغام شبکه های رایانه ای ، اینترنت رسانه (IoM) ، اینترنت خدمات (IoS) ، اینترنت سازمانی (IoE) و

اینترنت اشیا ((اینترنت اشیا) بر یک بستر جهانی IT مشترک. قابل تصور است. مفهوم اینترنت اشیا مبتنی بر فناوری هایی مانند RFID است.

RFID متعلق به گروهی از فناوری ها است که با عنوان شناسایی و ضبط خودکار داده (AIDC) شناخته می شود. روشهای AIDC به طور خودکار اشیا را شناسایی می کند ، داده هایی در مورد آنها جمع آوری می کند و آنها را مستقیماً با دخالت کمی یا بدون هیچ گونه مداخله انسانی وارد سیستم های رایانه ای می کند. روشهای RFID از امواج رادیویی برای تحقق این امر استفاده می کنند. 
RFID مخفف کلمه "شناسایی فرکانس رادیویی" است و به فناوری گفته می شود که به موجب آن داده های دیجیتالی رمزگذاری شده در برچسب های RFID یا برچسب های هوشمند (تعریف شده در زیر) توسط خواننده از طریق امواج رادیویی ضبط می شوند. RFID مشابه بارکد است. در این محصول داده ها از یک برچسب توسط دستگاهی ضبط می شوند که داده ها را در یک پایگاه داده ذخیره می کند. RFID ، دارای مزایای متعددی نسبت به سیستم هایی است که از نرم افزار ردیابی دارایی بارکد استفاده می کنند. نکته قابل توجه این است که داده های برچسب RFID را می توان خارج از خط دید خواند ، در حالی که بارکد ها باید با یک اسکنر نوری تراز شوند. 

در یک سطح ساده ، سیستم های RFID از سه جز تشکیل شده اند: برچسب RFID یا برچسب هوشمند ، خواننده RFID و آنتن. برچسب های RFID شامل یک مدار مجتمع و آنتن هستند که برای انتقال داده ها به دستگاه خواننده RFID (بازجو نیز خوانده می شوند) استفاده می شوند. سپس خواننده امواج رادیویی را به شکل قابل استفاده تری از داده تبدیل می کند. اطلاعات جمع آوری شده از برچسب ها سپس از طریق یک رابط ارتباطی به یک سیستم رایانه ای میزبان منتقل می شود ، جایی که داده ها می توانند در یک پایگاه داده ذخیره شوند و بعداً تجزیه و تحلیل شوند.
512همانطور که در بالا گفته شد ، یک برچسب RFID از یک مدار مجتمع و آنتن تشکیل شده است. این برچسب همچنین از ماده محافظتی تشکیل شده است که قطعات را در کنار هم نگه داشته و از آنها در برابر شرایط مختلف محیطی محافظت می کند. مواد محافظ به کاربرد بستگی دارد. به عنوان مثال ، نشان های شناسه کارمندان حاوی برچسب های RFID معمولاً از پلاستیک بادوام ساخته می شوند و برچسب بین لایه های پلاستیک تعبیه شده است. برچسب های RFID در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند و یا منفعل هستند و یا فعال هستند. برچسب های غیرفعال بیشترین کاربرد را دارند ، زیرا اجرای آنها کوچکتر و هزینه کمتری دارند. برچسب های غیرفعال قبل از انتقال داده ها باید توسط خواننده RFID "تغذیه شوند". بر خلاف برچسب های غیرفعال ، برچسب های فعال RFID دارای منبع تغذیه داخلی هستند (به عنوان مثال ، یک باتری) ، در نتیجه آنها را قادر می سازد اطلاعات را همیشه انتقال دهند. فن آوری RFID در بسیاری از صنایع برای انجام چنین وظایفی استخدام می شود:
- مدیریت موجودی کالا
- پیگیری دارایی
- ردیابی پرسنل
- کنترل دسترسی به مناطق ممنوع
- شناسه
- مدیریت زنجیره تأمین
- پیشگیری از تقلبی (به عنوان مثال در صنعت داروسازی)
از فاصله خوانش تا انواع برچسب های موجود ، RFID از زمان جنگ جهانی دوم مسیری طولانی را طی کرده و آینده روشنی در پیش رو دارد. 
یک سیستم RFID از مولفه های زیر (به صورت مجزا) تشکیل شده است:
-برچسب که جز اجباری هر سیستم RFID است.
-خواننده این نیز یک جز اجباری است.
-آنتن ریدر این یکی دیگر از اجزای اجباری است. برخی از خواننده های فعلی موجود آنتن داخلی دارند
-کنترل کننده این یک جز اجباری است. با این حال ، بیشتر خوانندگان نسل جدید این مولفه  را در خود جای داده اند.
-سنسور ، محرک و اعلام کننده این اجزای اختیاری برای ورودی و خروجی خارجی سیستم مورد نیاز است.
-سیستم میزبان و نرم افزار. از نظر تئوریك ، یك سیستم RFID می تواند بدون این مولفه به طور مستقل عمل كند. عملاً ، یک سیستم RFID بدون این مولفه تقریباً بی ارزش است.

-زیرساخت های ارتباطی. این مولفه اجباری مجموعه ای از شبکه های بی سیم و بی سیم و اتصال سریال است که برای اتصال مولفه های ذکر شده قبلی به یکدیگر برای برقراری ارتباط موثر با یکدیگر مورد نیاز است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا